Master inž. Sandra Veljković rođena je u Nišu 18. jula 1995. godine, gde je završila osnovnu školu „Branko Miljković“ i srednju školu, gimnaziju „Svetozar Marković“, obe kao nosilac Vukove diplome. Nakon toga, 2014. godine upisala je Elektronski fakultet u Nišu. Avgusta 2018. godine završila je osnovne akademske studije na studijskom programu Elektrotehnika i računarstvo – modul Elektronske komponente i mikrosistemi, sa prosečnom ocenom 9,93 i ocenom 10 na diplomskom radu. Master akademske studije na modulu Elektronske komponente i mikrosistemi završila je oktobra 2019. godine sa prosečnom ocenom 10,00 i ocenom 10 na master radu. Iste godine upisala je doktorske akademske studije, takođe na Elektronskom fakultetu u Nišu, na modulu Nanotehnologije i mikrosistemi, pri Katedri za mikroelektroniku.

Tokom studija dobila je Povelje za najboljeg studenta na modulu u II, III i IV godini studija, kao i pohvalnice za postignuti uspeh u toku I godine i master studija. Bila je stipendista Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije dve godine zaredom, nakon čega je primala i stipendiju Dositeja Ministarstva omladine i sporta – Fonda za mlade talente Republike Srbije, takođe dve godine zaredom. Od 2020. do 2023. godine bila je nosilac stipendije Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije za studente doktorskih akademskih studija i uključenost u rad akreditovanih naučno-istraživačkih organizacija.

U zvanje asistenta na Elektronskom fakultetu u Nišu izabrana je 24. marta 2023. godine.

Na konferenciji IcETRAN 2019. godine dobila je nagradu za mlade istraživače. Zatim je 2022. godine dobila specijalno priznanje humanitarne organizacije „Nađi Raula“ i organizacije „ITKontekt“ – „Svetislav Milić – mladima od srca“ za izvanredne rezultate na polju nauke i obrazovanja. Tokom 2023. godine bila je nominovana za „Inženjerku godine“ i izabrana za jednu od 10 finalistkinja izbora. Ovaj program pokrenuli su kompanija Siemens i inicijativa „Inženjerka godine“. U maju 2024. godine imala je čast da bude jedan od govornika na jubilarnom, 10. Forumu mladih naučnika, koji je u Nišu organizovala humanitarna organizacija „Nađi Raula“. Pored toga, izuzetno priznanje za dosadašnji naučni rad bila je nacionalna nagrada koju dodeljuju kompanija L’Oréal i UNESCO – „Za žene u nauci“ za 2024. godinu. Bila je jedna od tri dobitnice ovog prestižnog priznanja.

Učestvovala je u pripremi i organizaciji nekoliko međunarodnih i nacionalnih naučnih konferencija. Od 2018. godine član je sekretarijata studentske konferencije IEEESTEC, koja se svake godine održava na Elektronskom fakultetu u Nišu, i u čijoj realizaciji i organizaciji aktivno učestvuje. Tokom 2018. i 2019. godine učestvovala je u organizaciji međunarodne konferencije Advanced Ceramic Materials and Application (ACA) VI i VII. Od 2021. godine aktivno učestvuje u organizaciji međunarodne konferencije International Conference on Microelectronics (MIEL) i Mini-Colloquium-a „Nanoelectronics and Nanodevices“. Od 2022. godine deo je organizacionog odbora konferencije International Conference on Radiation in Various Fields of Research (RAD). Takođe, učestvovala je u organizaciji završnog simpozijuma u okviru projekta High-k Dielectric RADFET for Detection of RN Threats, održanog u novembru 2024. godine. Od juna 2022. godine nalazi se na listi recenzenata Nacionalnog tela za akreditaciju i obezbeđenje kvaliteta u visokom obrazovanju (NAT) i učestvovala je u procesu akreditacije više studijskih programa i ustanova.

U okviru realizacije ELICSIR projekta, tokom aprila i maja 2022. godine, boravila je dva meseca na Nacionalnom institutu Tyndall u Korku, u Irskoj, pri Circuits and Systems centru. Takođe, iste godine boravila je na jednonedeljnoj trening školi, koju je organizovao Univerzitet u Granadi, u Španiji. Tokom realizacije projekta High-k Dielectric RADFET for Detection of RN Threats, provela je deset dana u Ankari, Turska, gde su aktivnosti realizovane u Centru za istraživanje i primenu solarne energije. U okviru realizacije projekta AIDA4Edge, u februaru 2025. godine, učestvovala je u jednonedeljnoj zimskoj školi TAICHIP Project Winter School, organizovanoj na Institutu za inovativnu mikroelektroniku – IHP u Frankfurtu na Odri, Nemačka.

Od 2016. godine član je međunarodnog udruženja inženjera elektronike i elektrotehnike IEEE (ED i SSC društva). Od 2021. godine predsednik je studentskog ogranka IEEE ED/SSC University of Niš, a 2022. godine višegodišnji rad svih članova ogranka je potvrđen nagradom za najbolji studentski ogranak u okviru SSCS sekcije. Od decembra 2022. godine postala je jedan od devet članova Upravnog odbora SSC društva (SSCS Chapters Steering Committee) na globalnom nivou. Početkom 2025. godine postala je član Ad Hoc Committee-a kao studentski predstavnik Regiona 8. Takođe, od strane IEEE SSC društva uključena je u internacionalni tim koji organizuje takmičenje SSCS Arduino Contest, pokrenuto 2023. godine, u okviru kojeg je 2025. godine postala European Chair.

NAUČNO-STRUČNI RAD:

Tokom osnovnih, master i doktorskih akademskih studija objavila je ukupno 131 naučni i stručni rad, od kojih je 18 radova objavljeno u međunarodnim časopisima kategorije M20, 83 rada na međunarodnim konferencijama (RAD, ACA, MS&T, mESC-IS, MCARE, EMA, ICACC, CICC, Contemporary Materials, YUCOMAT, ICMSMC), od čega je 27 radova štampano u celini (MIEL, ESREF, TELSIKS, ZINC, IcETRAN). Objavila je i 26 radova na nacionalnim konferencijama (YRC, Savremeni materijali, MCM, Symposium Novel Technologies and Economic Development), od čega je 20 radova štampano u celini (IEEESTEC, PhIDAC, ETRAN, EBT, OESEM), kao i 6 stručnih radova (IEEE Solid-State Circuits Magazine, IEEE Region 8 News).

NASTAVNO-PEDAGOŠKI RAD:

Kao stipendista Ministarstva, a nakon toga i kao asistent, angažovana je na izvođenju računskih i/ili laboratorijskih vežbi iz predmeta na osnovnim i master studijama: Fizika, Elektronske komponente, Komponente za telekomunikacije, Karakterizacija komponenti, Materijali za elektroniku, Elektrotehnički materijali, Pouzdanost mikroelektronskih komponenti i kola, Gasne elektronske komponente – karakterizacija i primena.

UČEŠĆE NA PROJEKTIMA:

„Enhancement of Scientific Excellence and Innovation Potential in Electronic Instrumentation for Ionizing Radiation Environments – ELICSIR”, finansiran od strane Evropske unije u okviru Widespread-3-2018-Twinning.

„Twinning for Excellence in Adaptive Edge AI – AIDA4Edge”, finansiran od strane Evropske unije.

„Let STEM Visit Again IEEESTEC”, finansiran od strane IEEE udruženja.

„Starting Small with Arduino at Elfak”, finansiran od strane IEEE udruženja.

„STEM Visits IEEESTEC Conference”, finansiran od strane IEEE udruženja.

„From Idea to Impact: Launching the IEEESTEC Conference”, finansiran od strane IEEE Electron Devices udruženja.

„Uticaj višestrukog naprezanja komponenti ugrađenih u sisteme za primenu u radijacionom okruženju”, finansiran od strane L’Oréal-UNESCO.

„U susret 15. IEEESTEC-u”, finansiran od strane Centra za promociju nauke.