ENGLISH – Curriculum Vitae

Ljubomir.Vracar@elfak.ni.ac.rs
Ljubomir.Vracar@gmail.com

Realizovani projekti 

Spisak radova 

Ljubomir Vračar rođen je 1973. godine u Beogradu. Osnovnu i srednju školu završio je u Požarevcu sa odličnim uspehom i kao nosilac Vukove diplome. U toku školovanja učestvovao je na saveznim i republičkim takmičenjima iz računarstva i elektronike i dve godine osvajao 1. mesto na saveznom takmičenju iz primene računara u akviziciji podataka. Na Elektronskom fakultetu u Nišu je 18.10.1999. godine odbranio diplomski rad pod naslovom „Metode analize otkaza mikroelektronskih komponenata“. Poslediplomske studije na Elektronskom fakultetu u Nišu iz uže naučne oblasti Mikroelektronika upisao je 1999. godine. Magistarsku tezu pod naslovom „Automatska električna karakterizacija tankih dielektrika gejta MOS komponenata“ odbranio je na Elektronskom fakultetu u Nišu 12.6.2009. godine. Doktorsku disertaciju pod naslovom „Projektovanje i realizacija taktilnih i samonapajajućih mikrosistema“ odbranio je 7.11.2014. na Elektronskom fakultetu u Nišu.
Kao istraživač saradnik radio je na Elektronskom fakultetu u Nišu u periodu 1999.-2002. godine, a nakon toga, 1.3.2002. je nastavio rad kao asistent-pripravnik. U zvanje docent izabran je 31.5.2016. godine. U zvanje vanredni profesor za naučnu oblast Mikroelektronika i mikrosistemi izabran je 10.6.2021. godine.

PATENTI
1. „Tastatura od programibilnih tastera i postupak za dodeljivanje identifikacione oznake tasterima“, prvi pronalazač Ljubomir Vračar, upisan u registar patenata Zavoda za intelektualnu svojinu pod rednim brojem 52967, 28.11.2013, RS52967B
2. „Kapacitivni senzor pritiska sa višeslojnim dielektrikom“, prvi pronalazač Ljubomir Vračar, upisan u registar patenata Zavoda za intelektualnu svojinu pod rednim brojem 52973, 29.11.2013, RS52973B
3. „Taster izrađen u tehnologiji štampanih ploča“, prvi pronalazač Ljubomir Vračar, upisan u registar patenata Zavoda za intelektualnu svojinu pod rednim brojem 529974, 29.11.2013, RS52974B
4. “Termoelektrični samonapajajući uređaj baziran na tehnologiji metalnih štampanih ploča”, upisan u registar patenata Zavoda za intelektualnu svojinu pod rednim brojem 55393, 16.3.2017, RS55393B1
5. “A NEW METHOD FOR CONSTRUCTION OF ROBUST SWITCHING DEVICES BASED ON THE PRINTED CIRCUIT BOARD TECHNOLOGY”, WO2012091594A2 (A3) • 2012-07-05 • ,VRACAR LJUBOMIR [RS], Earliest priority: 2010-12-28 • Earliest publication: 2011-10-31

SARADNJA SA DOMAĆIM I INOSTRANIM INSTITUCIJAMA
U okviru stručnog usavršavanja i rada na naučno-istraživačkim projektima dr Ljubomir Vračar je bio na studijskim boravcima u sledećim institucijama:
– Istraživačka stanica Petnica, Valjevo, Srbija, 2002-2007 (rukovodilac seminara “Primenjena fizika i elektronika”).
– Weizmann Institute of Science, Dep. Science Teaching, Tel Aviv, Israel, 2002 (uspostavljanje međunarodne saradnje sa Izraelom na polju razmene i obrazovanja mladih talenata).
– DLR Institut fuer Planetenforschung, Berlin, Germany, 2003. (učešće u realizaciji projekta „HEB Mixers: Design of Quasi-Optical Antennas“)
– CERN – European Organization for Nuclear Research, Geneva, Switzerland, 2004.
– Institute of Physics, Faculty of Natural Sciences and Mathematics, Skopje, Makedonija, 2005 (razvoj ultratankih dielektričnih filmova za primenu u nanokomponentama).
– Institute of Solid State Physics, Bulgarian Academy of Science, Sofia, Bulgaria, 2007 (razvoj i karakterizacija ultratankih dielektričnih filmova za primenu u nanokomponentama)

NAGRADE I PRIZNANJA
Dr Ljubomir Vračar je kao vođa tima učestvovao na takmičenju „Najbolja tehnološka inovacija u Srbiji“ u organizaciji Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i osvojio sledeće nagrade:
– Lj.Vračar, D.Danković, S.Dević, D.Nešić, „Tim PELTEH – Samonapajajući senzor temperature“, treća nagrada u kategoriji inovativne ideje, 2011.
– Lj.Vračar, S.Dević, D.Nešić, „Tim ARMADILLO – Taster za industrijske primene u PCB tehnologiji“, druga nagrada u kategoriji realizovane inovacije, 2012.
Dobitnik je dve Zlatne plakete na 5. Izložbi inovacija Ivanić-Grad, održanoj 17. i 18. maja 2018. u Republici Hrvatskoj:
– Lj. Vračar, „Samonapajajući senzorski sistem CVET “, Zlatna plaketa na 5. međunarodnoj izložbi inovacija, Ivanić-Grad, Republika Hrvatska, 2018.
– Lj. Vračar, „Akvizicioni sistem SmartLab, Zlatna plaketa na 5. međunarodnoj izložbi inovacija, Ivanić-Grad, Republika Hrvatska, 2018.

NASTAVNO-PEDAGOŠKI RAD
Od 2002. godine dr Ljubomir Vračar je angažovan na izvođenju računskih i laboratorijskih vežbi iz predmeta:
– Materijali za mikroelektroniku,
– Mikroelektronske tehnologije,
– Fizika i dijagnostika otkaza,
– Elektrotehnički materijali,
– Fizička elektronika,
– MEMS,
– Elektronske komponente,
– Senzori i pretvarači,
– Komponente snage.

Nakon izbora u zvanje docent, bio je angažovan za izvođenje nastave iz više predmeta na svim nivoima studija.

Na osnovnim akademskim studijama:
– Materijali za mikroelektroniku
– Analogna mikroelektronika
– Senzori i pretvarači
– Projektovanje štampanih ploča
– Tehnologije 3D štampe

Na Master akademskim studijama:
– Autonomni mikrosistemi
– Mikrosenzori i mikrosistemi

Na doktorskim studijama
– Senzori i pretvarači
– Mikrosenzori

Dr Ljubomir Vračar je autor sledećih materijala namenjenih studentima osnovnih studija Elektronskog fakulteta u Nišu:
– Lj. Vračar, M. Stojanović, J. Vračar, “Laboratorijski praktikom sa primerima za samostalan rad iz predmeta SENZORI I PRETVARAČI”, ISBN 978-86-6125-223-5
– Lj. Živković, B. Pešić, V. Paunović, A. Prijić, Lj. Vračar, “Materijali za elektroniku – Vežbe”, Elektronski fakultet u Nišu, 1998. – dopuna 2002.
– Lj. Živković, B. Pešić, V. Paunović, A. Prijić, Lj. Vračar, “Materijali za elektroniku – Ispiti i dodatni zadaci”, Elektronski fakultet u Nišu, 1998. – dopuna 2002.
– Lj. Živković, B. Pešić, V. Paunović, A. Prijić, Lj. Vračar, “Materijali za elektroniku – Laboratorijske vežbe”, Elektronski fakultet u Nišu, 1998. – dopuna 2002.
Pored toga, dr Ljubomir Vračar je uspešno projektovao i postavio setove laboratorijskih vežbi iz predmeta Elektronske komponente, Senzori i pretvarači i Komponente snage.

UČEŠĆE U PROJEKTIMA I AKTIVNOSTI IZ OBLASTI OBRAZOVANJA
– “High-k stack capacitors for nanoscale Dynamic Random Access Memories (DRAMs)”, u čijoj realizaciji su učestvovale Katedra za mikroelektroniku Elektronskog fakulteta u Nišu i Institut za fiziku čvrstog stanja Bugarske akademije nauka u Sofiji (2005-2007)
– „Istraživanje međuzavisnosti u trijadi Sinteza-struktura-svojstva za funkcionalne materijale“, finansiranog od strane Ministarstva nauke i zaštite životne sredine Republike Srbije (2006-2008)
– „M2M sistem za upravljanje i nadzor u industrijskim procesima“, finansiranog od strane Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije (2008-2010)
– „Razvoj, optimizacija i primena tehnologija samonapajajućih senzora“, evidencioni broj projekta TR32026, finansiranog od strane Ministarstva za nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije (projekat je u toku).
– U okviru programske aktivnosti „Razvoj visokog obrazovanja”, finansirane od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, dr Ljubomir Vračar je angažovan na projektu: „Inoviranje sadržaja predmeta Projektovanje štampanih ploča uvođenjem koncepta upravljanja podacima“ u školskoj 2018/2019. godini.

RAZVOJ NAUČNO-NASTAVNOG PODMLATKA
– Dr Ljubomir Vračar, imenovan je za mentora za izradu doktorske disertacije Milana Stojanovića, pod nazivom „Razvoj i primena autonomnih senzora u strukturama pametnih gradova” na Elektronskom fakultetu u Nišu.
– Dr Ljubomir Vračar je bio član Komisije za odbranu doktorske disertacije „Karakterizacija termoelektričnih modula primenjenih za napajanje čvorova bežičnih senzorskih mreža“ kandidata Dejana Milića, odbranjene 2019. godine na Elektronskom fakultetu u Nišu.
– Bio je mentor i član Komisija za odbranu većeg broja master i diplomskih radova.

DOPRINOS AKADEMSKOJ I ŠIROJ ZAJEDNICI
Dr Ljubomir Vračar je bio recenzent radova u časopisu Wireless Communications and Mobile Computing, kao i radova na međunarodnim i domaćim naučnim skupovima. Takođe je recenzirao i projekte bilateralne naučne saradnje, kao i stručne projekte.
Kao poseban doprinos treba istaći učešće u promotivnim i obrazovnim aktivnostima Elektronskog fakulteta namenjenim učenicima srednjih škola i studentima tehničkih nauka. Aktivno je učestvovao u promociji nauke na festivalu „Nauk nije bauk“, a održao je i više predavanja po pozivu na stručnim konferencijama. Pored toga, značajno je doprineo promociji Elektronskog fakulteta osvajanjem nagrada za tehnološke inovacije na domaćim i međunarodnim takmičenjima.
Osmislio je, izradio i redovno održava i unapređuje Internet sajt Katedre za mikroelektroniku Elektronskog fakulteta u Nišu (mikro.elfak.ni.ac.rs).


Ukupan broj heterocitata: 199, h-index: 7. Izvor scopus.com, 21.05.2025. (ID 35565348600)